Hans Martin Asmussen var glad for sejren i Frederikshavn.

TM Tønders højre fløj, og spillende assistenttræner, Hans Martin Asmussen var en af mange der leverede en stærk præstation i Frederikshavn, selvom nordjyderne var svære at knække i de første 30 minutter. Umiddelbart efter kampen sagde sønderjyden fra Pebersmark:
_ Vi var godt klar over at det ville blive en svær kamp, vi har jo fundet ud af at der ikke er nogen nemme kampe i 1.division. Vi ville utroligt gerne slutte halvåret af med en sejr i Frederikshavn, og det synes jeg da at vi slap godt afsted med. Vi var godt klar over at vi over 60 minutter var et klart bedre hold.
I kampen i Frederikshavn blev der spillet rigtig meget ud over fløjene, som kvitterede med en utrolig fin skarphed. I de første 58 minutter lå Hans Martins scoringsprocent på 100, inden keeperen snuppede den sidste, da kampen var afgjort:
– Ja jeg tror der er flere fløjafslutninger i denne kamp end i tre af vore sædvanlige kampe, men det viser jo bare at vi hele tiden udvikler os som hold, og sørger for at vi bruger den bredde vi har gennem sæsonen.
Truppen holder nu juleferie, inden turen går til Ajax den 12.januar 2019.






