Benjamin Holm fik for alvor vist sig frem i TMT.

Da Rolf Ravn modtog et rødt kort og Ulrik Eggert var småskadet var gode råd dyre. Resten af første halvleg blev spilletiden delt, så Ulrik tog sig af den offensive del og Benjamin Holm den defensive. Det slap de begge rigtigt godt fra.
Efter pausen spillede Benjamin Holm de første 20 minutter i begge ender, og han viste fornemme takter, havde godt fat i forsvaret og scorede 4 gange, en gang før pausen og tre gange efter pausen.
– Det var en forløsning, sagde Benjamin efter kampen. – Forsvarsmæssigt kommer jeg ind og gør det rimeligt pænt, og også angrebsmæssigt er jeg tilfreds. Skulderen er ikke helt på plads endnu, men den holdt da til det i dag.
Lidt overmod til sidst, er der intet at sige til når man har tur i den, og der blev sendt et par skud afsted der ikke gik ind. Det ændrer dog ikke på indtrykket af en spiller der viste sig flot frem.
– Jeg er ikke vant til at spille i så højt tempo, og det er lang tid siden jeg har fået så mange minutter. Jeg fik ikke spillet meget sidste år, så det var rart at vise at man er her for en grund, sluttede Benjamin Holm, inden han sendte en tak til TMT Red Support for at være kørt hele vejen til Køge for at bakke op.





