Emil Bergholt var tilfreds med holdets mentale tilstand.

TM Tønder var på en ret speciel opgave i Stoholm idrætcenter, hvor et godt kæmpende hjemmehold og et yderst levende publikum tog imod topholdet, og det blev præcis lige så svært som frygtet.
– Jamen, vi kom op til noget vi godt var klar over, vi kom op til masser af tilskuere og masser af gang i den, sagde 9 målskytte Emil Bergholt umiddelbart efter kampen, og fortsatte: – Et hold der kæmper som død og helvede, men igen synes jeg vi står godt imod og viser vi har nosser.
Emil Bergholt er en figter uden lige og modstanderne ved godt at de skal have godt fat i ham, hvis ikke han skal score mere end to håndfulde mål. Der bliver derfor gået til stregen og oftest langt over inde på stregen.
– Det er jeg jo snart vant til, så det må jeg bare leve med. Jeg må leve med at dommerne ikke dømmer for alt i den her række.
Med sine 9 rene mål på samme antal forsøg, nåede den stærke stregspiller op på 48 mål i 8 kampe. Det har kun 4 spillere gjort bedre.


















