Drenge blev til mænd i Gudme
Drenge blev til mænd i Gudme
Drenge blev til mænd i Gudme
Drenge blev til mænd i Gudme

Drenge blev til mænd i Gudme

Skrevet d. 8. oktober 2016 af
Kim Møller
Drenge blev til mænd i Gudme

En meget svær udebane blev indtaget af TM Tønder, men så sandelig også af Red support.

Troede man at GOG ville undervurdere TMT, så tog man grueligt fejl. GOG kom fint ud af starthullerne, men det var tydeligt at TM Tønder havde niveau til at holde trit med fynboerne. En enkelt spiller gjorde dog en stor forskel. GOG’s norske keeper var ren sprællemand i målet og således kunne de bringe sig foran 8-4. TM Tønder kom bedre med i kampen, ikke mindst takket være en forrygende Kristian Stoklund og trods 10-6 føring til GOG kom vi igen med ved 12-11. Ved pausen stod der 14-12.

Troede man at GOG ville gå frem på Kristian Stoklund, så tog man fejl igen. Det var nok også klog nok, for nu begyndte Oliver Eggert også at bide fra sig, for slet ikke at tale om Niclas Thyssen der fuldstændig løb GOG over ende og efter 5 minutter fik TMT kontakt ved 17-17. Holdene fulgtes ad til 22-22 inden GOG med 3 mål, syntes at være ved at afgøre kampen. Så meldte Nicolaj Enderlejt sig ind og scorede til 24-25 og 25-25.

Så var der drama og ved 26-26 kunne Oliver Eggert bringe TMT foran for første gang siden 0-1. Enderleit røg ud med 2 minutter igen og GOG udlignede på straffe. Claus Lyngsøe viste stort mod og tog en storspillende Emil Tellerup ud og spillede 6 mod 6 og Oliver kviterrede med endnu en scoring. Efterfølgende reddede Emil Tellerup og GOG gik i helbanepres. Med 10 sekunder igen var der arm på os, men heldigvis lavede Lasse Kronborg en voldsom tackling på Oliver og røg ud. Med armen nede igen løb Niclas Thyssen bag om GOG forsvaret, fik bolden og scorede til 29-27.

Så gik de rødklædte amok, og dem var der mange af ude på tilskuerpladserne. TMT Red Support var de helt store vindere uden for banen i dag. De er simpelthen klasse, de gør det igen og igen. På banen var Kristian Stoklund banens bedste i dag, mens Niclas Thyssen var den helt store nydelse. Sidst men ikke mindst, stor ros til forsvaret, styret af Mads og Martin. Ny pragtpræstation i den ende af banen.

Målscorer for TMT:

Kristian Stoklund: 11 (4)

Niclas Thyssen: 5

Oliver Eggert: 5

Mathias Jørgensen: 3

Nicolaj Enderleit: 2

Martin Kærgaard: 2

Jimmi Elmgaard: 1

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

TM Tønder kom godt fra start

Det gik egentlig planmæssigt. Inden der var gået et minut blev...
3 uger siden

Så skal der endelig spilles om point

For to år siden spillede vi to drabelige opgør mod ESV,...
4 uger siden

Krarup: Vi halter efter

“Vi fortjener jo ikke at få point i dag” var det...
2 uger siden

Dramatisk pointdeling

Der var fuld tryk på i en velopfyldt og kogende Tønderhal...
3 uger siden

Klart nederlag i Grindsted

TM Tønder var lørdag en tur i Grindsted, hvor rækkens vel...
1 uge siden

TM Tønder på svær opgave

I Pre-sæsonen mødtes Grindsted og TM Tønder i Rødding og efter...
2 uger siden

Ny trup indtager Tønderhal 2

Endelig, ENDELIG, får vi sæson 23/24 truppen at se i Tønderhal...
3 uger siden

TM Tønder har ansat ny direktør

Tønder Kommunes elitehåndboldklub henter direktør fra medie- og kulturverdenen Tønder Kommunes...
4 uger siden

TMT overmatchet

TM Tønder skulle op mod et særdeles stærkt og godt sammenspillet...
2 dage siden

Schrøders comeback i Hal 2

Tønderhal 2 kogte på mange parametre fredag aften. En velopfyldt hal,...
3 uger siden

TMT møder potientelt tophold

Skive FH har over flere omgange spillet i ligaen og selv...
4 dage siden

Lars K: Vi leder efter forsvarsspillet

Efter kampen mod Skive, var det en fattet og realistisk Lars...
18 timer siden

Sjovt fællesskab fra yngste spiller til eliteholdet

115 spillere fra TM Tønders børne-, ungdoms- og elitehold var samlet...
4 uger siden