
GOG er kæmpe favoritter, men missionen er ikke umulig.
Bookmakerne tror ikke meget på at der ligger point og venter på TM Tønder, når vi på lørdag drager mod Gudme for at bevise det modsatte. 1,15 gange pengene retur for GOG sejr og 8 gange retur for sejr til TMT, taler da også sit tydelige sprog, GOG er kæmpe favoritter.
GOG er et hold, der på sine gode dage slår alle danske hold, med højt tempo i kontrafasen, hurtig midte og et par målmænd der tager meget på en god dag. Omvendt er GOG også et hold der har dage, hvor de kan tabe til alle og hvor keeperne ikke tager ret meget. En kæmpe forstærkning er dog at Lasse Møller er tilbage efter 6 ugers skade, og han slog ene mand Århus forleden dag.
TM Tønder er kommet igennem et vandvittig svært åbningsprogram med 2 point og ikke mindst med skindet på næsen. Vi har al mulig grund til at tro på, at hvis tingene går vores vej, så har vi også niveauet til at vinde i Gudme. Det vil vi måske kunne gøre 1 ud af 5 gange, og det må vi så bare sørge for, bliver på lørdag.
Kampen spilles lørdag klokken 16:00 og vi håber på massiv opbakning til de røde, der med Emil Tellerup og Eggert brødrene har spillere med fortid i netop GOG.