I aften skal TM Tønder møde BSV i 888-ligaen - et hold vi besejrede i Santander Cup

Der venter med garanti TM Tønder en hed aften, når de klokken 18:30 løber på banen i JYSK Arena. Hjemmeholdet er med stor sandsynlighed meget opsatte på at få revanche for nederlaget i Santander Cuppen i august måned. Her vandt TM Tønder som bekendt med et enkelt mål, og skal møde Ribe/Esbjerg om en kamp i Final4.
BSV har de seneste kampe spillet rigtig flot håndbold, og har således senest på overlegen vis slået Sønderjyske 30-21, besejret KIF Kolding 31-28 og tidligere Nordsjælland med 36-24. BSV har efter 5 kampe 8 point, og det er kun GOG der har formodet at tage point fra det stjernebesatte midtjyske mandskab.
TM Tønder har ikke fået slettet 0 på pointtavlen. Skal det være i aften, så skal mange ting gå op i en højere enhed. Holdet har dog tidligere vist at “intet er umuligt” og en gentagelse af resultatet i Santander Cuppen vil være fantastisk.
Sæt allerede nu kryds i kalenderen til fredag den 13. oktober – her venter en gyser, når Nordsjælland kommer på besøg i Tønder Hal 2 klokken 19:30.