888-ligaen begynder på søndag, hvor Mors-Thy gæster Tønder Hal 2 klokken 15:00

Tidligere på ugen leverede TM Tønder en meget fornem præstation, da holdet besejrede BSV i Santander Cuppen og dermed avancerede til ¼ finalen, hvor Ribe/Esbjerg HH venter den 17. oktober. Søndag gælder det første kamp i 888-ligaen, og her kommer Mors-Thy håndbold på besøg i Tønder Hal 2 klokken 15:00.
Mors-Thy havde en flot sæson i 2016/2017, hvor holdet opnåede 27 point og sluttede på grundspillets 6.plads medefterfølgende deltagelse i slutspillet. Forrige sæson blev nærmest chokstartet for Mors-Thy, der indledte med ude at besejre GOG 37-19, for derefter at slå Ribe/Esbjerg 22-16 på “Bette Balkan”. En sådan fantomstart behøver de kære morsingboere ikke ligge ud med i år!
Holdet har op til denne sæson skiftet ud på trænerposten, hvor Søren Hansen har afløst Jan Paulsen. Han assisteres af Heino Holm Knudsen. Desuden har holdet sagt farvel til en række spillere, bl.a. Christoffer Cichoz, der er skiftet til Skjern. Holdet har dog fået tilgang af stærke spillere, hvor især Asbjørn Madsen og nordmanden Erik Toft, er profiler. Mors-Thy har i træningskampene, nøjagtigt som TM Tønder, fået afprøvet en række forskellige ting, hvilket også har påvirket resultaterne. Holdet sluttede dog med i den seneste træningskamp i denne uge, at besejre Fredericia med 36-26.
Ud over de to nye profiler, så er Mors-Thy et stærkt hold med velkendte profiler som især Nikolaj Sommer, Marcus Dahling og Nickolei Jensen samt målmand Kasper Larsen. Derfor skal TM Tønder igen spille op til deres bedste, hvis der skal point på kontoen i første hjemmekamp.
Træner Torben Sørensen har da også fokus på gæsternes profiler:
”Jeg har stor respekt for Mors-Thy og hvad de præsterede i sidste sæson. I år er der nye trænere på bænken, og de er et par snu herrer, som på bedste vis omsætter deres erfaring som spillere til Mors-Thy holdet. Vi skal naturligvis være opmærksomme på deres dygtige spillere, hvor især skytterne Erik Toft og Marcus Dahlin skal stækkes. Ligeledes er Mors-Thy rigtige dygtige i kontrafasen, hvor de kommer meget hurtigt frem ad banen. Og så har de mange ”to mands aftaler” som de udfører virkelig godt”.
Tirsdagens pokalkamp mod BSV gav dog tro på tingene i Tønder. Spillerne leverede en mandfolkepræstation, hvor energi og vilje lyste ud af øjnene på de rødblusede. Der blev taget initiativ og forskellige forsvarsformationer var med til at stække BSV`s frygtede angreb. Det ser vi gerne igen! Vores angreb i tirsdagens kamp var præget af tålmodighed, omtanke og stor bevægelighed, hvor stort set alle angreb førte til gode målchancer – det var opløftende at så mange bød ind. Sejren har da også, ifølge Torben Sørensen, givet en øget tro på tingene:
”Vi glæder os til at komme i gang med turneringen. Efter tirsdagens kamp var spillerne naturligvis godt brugte, men glade for at have besejret BSV. Søndag er det en ny kamp, hvor vi igen skal ud at give den fuld gas. Vi har alle mand klar til opgøret, og ser frem til at der bliver fløjtet op i Tønder Hal 2”, slutter TM Tønder træner, Torben Sørensen.
Holdet fortjener stor opbakning, så mød op i hallen søndag. Dørene åbnes klokken 13:30 og kampen fløjtes i gang kl. 15:00. Første turneringskamp dømmes af Daniel Krause-Kjær og Nicklas M. Pedersen.
Ses i hallen – SAMMEN ER VI STÆRKE!