Trods god fight så lykkedes det ikke at hente point i Skjern

TM Tønder leverede onsdag aften en god fight i opgøret mod favoritterne fra Skjern, men det rakte desværre ikke til point. Holdet led et nederlag på 22-26, og der er nu lagt op til en vanvittig afslutning i sidste spillerunde af 888-ligaen.
Efter en flot start i Skjern Bank Arena, hvor TM Tønder lagde for med fine scoringer af Emil Bergholt og Lasse Hamann-Boeriths, så var resten af kampen med hjemmeholdet i front. De trak stille og roligt fra TM Tønder, og førte således 13-9 ved pausen. Vores spillere kæmpede virkelig flot, og fik i 2.halvleg genskabt både spænding og kontakten til Skjern. Stillingen var således 18-17 med 20 minutter igen, men kræfterne slap stille og roligt op for vores hold, og det udnyttede topholdet fra Skjern, og vandt slutteligt 26-22.
Det var en kamp, hvor træner Torben Sørensen, kunne se mange gode elementer:
“Vi kæmpede det bedste vi kunne, og spillerne skal roses for en god indstilling. Men skal vi slå et hold som Skjern, så skal mange ting gå op i en højere enhed. De har et klassemandskab, og vi har svært ved at matche dem på deres fysiske styrke. Deres store bredde er svær at være oppe mod, og vi har samtidig en del udvisninger, som ikke gør det lettere. Nu er vi i en situation, hvor vi skal hente point i sidste kamp mod Ribe-Esbjerg HH og så håbe, at HC Midtjylland ikke får point. Det bliver en utrolig spændende sidste runde, men alle kan være sikre på at vi vil kæmpe alt det bedste vi har lært”
Sidste kamp i dette års 888-liga, er onsdag den 28.marts, hvor vi hjemme tager mod Ribe-Esbjerg HH klokken 20:30. Der bliver gang i Tønder Hal 2, så sæt allerede nu kryds i kalenderen.