Pressemeddelelse ang. appelsagen.
Pressemeddelelse ang. appelsagen.
Pressemeddelelse ang. appelsagen.
Pressemeddelelse ang. appelsagen.

Pressemeddelelse ang. appelsagen.

DHF har igen ikke styr på egne regler

Skrevet d. 5. maj 2018 af
Kim Møller
Pressemeddelelse ang. appelsagen.

pressemeddelelse, TM Tønder, 4. maj 2018

 DHF har igen ikke styr på egne regler

 HC Midtjylland er gået konkurs, og TM Tønder mener, at de jævnfør gældende regler skal overtage HC Midtjyllands plads i ligaen. DHF giver ikke den sønderjyske klub medhold, og TM Tønder har derfor appelleret afgørelsen, da klubben mener, at DHF endnu engang ikke har styr på egne regler og reglementer.

 – Vi tog kontakt til DHF, da HC Midtjyllands konkurs var en realitet for at gøre forbundet opmærksom på konsekvenserne af HC Midtjyllands konkurs. DHF traf efterfølgende den afgørelse, at konkursen kun skal have indflydelse på kvalifikationsspillet og de efterfølgende op- og nedrykningskampe. En afgørelse, som vi bestemt ikke er enige i, og derfor har vi nu appelleret til ’håndboldens appel’, siger TM Tønders bestyrelsesformand Robert Okholm.

 Ifølge TM Tønder og klubbens advokat har DHF ikke har styr på deres egne regler, da forbundets reglement foreskriver, at konsekvensen af en konkurs inden turneringen er færdigspillet er, at samtlige holdets kampe i turneringen anses for ikke spillet. Det betyder, at TM Tønder bør overtage HC Midtjyllands plads i ligaen og dermed skal spille oprykningskamp mod Lemvig-Thyborøn.

Afgørende betydning for Lemvig, Tønder og hele den danske række

Konsekvensen ville være, at Lemvig skal spille en oprykningskamp mod TM Tønder – i stedet for at rykke direkte videre.

– HC Midtjyllands konkurs har ifølge vores og vores advokats opfattelse konsekvenser for hele turneringen og ikke kun kvalifikationsspillet samt de efterfølgende op- og nedrykningskampe, sådan som DHF fremlægger det overfor os. Det er jo beklagevis ikke første gang, at man i håndbolden har set, at DHF ikke har styr på egne regler, og vi håber, at de nu lige får kigget på tingene igen, så vi kan afvikle den resterende del af turneringen efter gældende regler, siger Robert Okholm, der tilføjer, at denne sag er afgørende for hvem der spiller i den danske række og derfor er betydningsfuld.

TM Tønder vil gå hele vejen

TM Tønder afventer nu DHF’s reaktion på appellen og regner med at forbundet hurtigst muligt for styr på egne regler og reglementer, så TM Tønder kan få lov til at spille kvalifikationskamp mod Lemvig-Thyborøn i nærmeste fremtid. I modsat fald går klubben hele vejen til Dansk Idrætsforbunds appelinstans.

For yderligere spørgsmål kontakt TM Tønders bestyrelsesformand Robert Okholm på telefon 29 99 09 80 eller på [email protected].

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

Ungdomslandsholdsspiller til TM Tønder.

TM Tønder henter igen til den kommende sæson en U21 landsholdsspiller,...
1 uge siden

Hurtig fløj til TMT

TM Tønder henter fra den kommende sæson den 22 årige venstre...
5 dage siden

Jesper stopper

Efter 5 seniorsæsoner i TM Tønder Håndbold, stopper venstre fløj Jesper...
6 dage siden

Ny stregspiller til TMT

TM Tønder henter ny stregspiller. Phillip Lyngby har underskrevet en 2-årig...
3 uger siden

Ung venstrefløj til TMT

TM Tønder har underskrevet en 2-årig aftale med fløjspilleren Nicolaj Snogdal,...
4 uger siden

Rune Schmidt stopper

TM Tønder tager afsked med bagspiller Rune Thuskjær Schmidt, der stopper...
12 timer siden

TMT henter stregspiller i Skovbakken

TM Tønder har indgået aftale med den 21-årige stregspiller, Carl Søndergaard,...
3 uger siden

Ung bagspiller til TMT

TM Tønder har underskrevet en 2-årig aftale med Malthe Damgaard, der...
3 uger siden

Stor sejr i Århus

TM Tønder spillede en fremragende kamp i Århus, hvor alle bød...
3 uger siden

Pokalkamp i Kibæk

Kibæk Krydsfelt er navnet på det flotte idrætcenter i Kibæk, syd...
1 uge siden

TMT 2 slår rækkens bedste hjemmehold

Kiggede man på stillingen inden weekendens kamp, så var det nummer...
2 uger siden

Vigtig sejr til U19 drenge

Der var nerve på, til søndagens kamp mellem TM Tønders U19...
1 uge siden

Spændende opgør venter i Århus

Århus HC har 21 point og TM Tønder har 19. Århus...
4 uger siden

Andetholdet taber taktisk slag

TM Tønder 2 har spillet fantastisk på hjemmebane i denne sæson,...
3 uger siden

Truende nederlag vendt til sejr

Bundholdet Tommerup var på besøg i Tønderhallerne, søndag eftermiddag og det...
2 dage siden

HØJ ville det mest

TM Tønder kom godt fra start og trods bagud 3-1, fik...
4 dage siden

Turen går til Ølstykke

Lørdag går turen til Ølstykkehallen, hvor vi ikke har spillet i...
6 dage siden

Snæver sejr på Fyn

Der er mange kampe på fyn, for 3.divisions herrerne og søndag...
1 uge siden

Generalforsamling i Støtteforeningen

Til medlemmer af TM Tønders støtteforening I henhold til vedtægternes bestemmelser...
2 uger siden

Elever gik over en million skridt

11 elever fra Tønder Ungdomsskole & STU gik 1.164.695 skridt for...
4 uger siden