Godt forsvar, haltende angreb

Lørdag eftermiddag spillede vort 3 division mandskab lokalopgør mod SønderJyske2, og det blev ikke helt som vi har håbet på. Kampen endte remis (18-18)
Når jeg kigger tilbage på kampen, så er det med meget blandede følelser, for på den ene side ærgre jeg mig over point tab, og på den anden side er jeg glad for at vi fik point.
Vi står stabilt i forsvaret, for når man lukker 18 mål på 2×30 min er det ikke i forsvaret vi har udfordringerne, men derimod i angrebet. Men der skal ikke lyde et eneste negativ ord fra min side, for spillerne kæmper, forsøger at få tingene til at lykkedes , men lige nu fungere tingene bare ikke helt optimalt – selv de største chancer bliver ikke omsat til scoring.
Nu må vi så tilbage i træningslokalet og i fællesskab have kigget på hvad der skal til for at vi igen kan få bolden smidt i kassen, for fredag aften venter der os en svær udebanekamp i Nyborg (tophold)
Holdet var:
Silas Kellner (9 redning), Henrik S Petersen (3 Redninger, lars Reinholdt (6), Nikolaj Damm (2), Morten Jørgensen (3), Rasmus Mose (1), Kasper Smidemann (1), Lars Muss Carstensen (1), Martin Busk (1) Nikolaj Nielsen (2) Timmi Ejmar (1)
mvh træner-team Brian Smidemann, Lars Hemmsen, Pia Matzen