Rikke er frivillig
Rikke er frivillig
Rikke er frivillig
Rikke er frivillig

Rikke er frivillig

HVIS ALLE YDER LIDT SÅ KAN VI GØRE EN STOR FORSKEL

Skrevet d. 9. november 2022 af
Kim Møller
Rikke er frivillig

Når TM Tønders elitehold spiller hjemmekamp, så sidder Rikke Windfeld ofte bag computeren ved dommerbordet. Rikke har haft flere forskellige funktioner som frivillig i klubben.

“Hvis vi alle yder lidt, så kan vi sammen gøre en stor forskel. Vi er en lille by i Udkantsdanmark, men sammen kan vi få en klub til at fungere rigtig godt. Det vil jeg gerne bidrage til,” siger Rikke.

Rikke har selv spillet håndbold i klubben og fulgt Tønders elitehold længe.

“Vi er håndboldtossede i min familie. Det er rigtig god underholdning, så hele familien har været tilskuere i hallen i mange år. Vi er vant til at komme i hallen, kender den og kender mange her, så det var naturligt for mig at blive frivillig”, fortæller Rikke.

Som sekretær sidder Rikke ved dommerbordet og sørger for kamprapporten. Opdaterer løbende med scoringer, udvisninger, timeouts mm.

“Det er i sig selv en lille funktion, men den er vigtig for kampen. Jeg kan godt lide at bidrage og være en del af noget større,” fortæller Rikke.

Du kan følge Rikkes arbejde på appen Tophåndbold. Det er sekretærens opdateringer, der lægges ud live på appen i løbet af kampen.

“Jeg er glad for at være en del af klubben. Her er en rigtig god stemning og det giver mig både glæde og energi at dele min passion med andre. Der er så mange passionerede og gode folk i klubben, både i bestyrelsen, blandt de frivillige, spillerne og i fanklubben,” fortæller Rikke.

TM Tønder har også brug for dig. Kunne du tænke dig at være frivillig, så har klubben mange forskellige typer frivillige opgaver. Ring til Kim Wittenkamp på 4215 6996 og hør mere. Eller send en mail til [email protected]

Partner Reklame
Kamp Plakat

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

TM Tønder kom godt fra start

Det gik egentlig planmæssigt. Inden der var gået et minut blev...
3 uger siden

Så skal der endelig spilles om point

For to år siden spillede vi to drabelige opgør mod ESV,...
3 uger siden

Krarup: Vi halter efter

“Vi fortjener jo ikke at få point i dag” var det...
2 uger siden

Dramatisk pointdeling

Der var fuld tryk på i en velopfyldt og kogende Tønderhal...
3 uger siden

Klart nederlag i Grindsted

TM Tønder var lørdag en tur i Grindsted, hvor rækkens vel...
1 uge siden

TM Tønder på svær opgave

I Pre-sæsonen mødtes Grindsted og TM Tønder i Rødding og efter...
2 uger siden

Ny trup indtager Tønderhal 2

Endelig, ENDELIG, får vi sæson 23/24 truppen at se i Tønderhal...
3 uger siden

TM Tønder har ansat ny direktør

Tønder Kommunes elitehåndboldklub henter direktør fra medie- og kulturverdenen Tønder Kommunes...
4 uger siden

TMT overmatchet

TM Tønder skulle op mod et særdeles stærkt og godt sammenspillet...
2 dage siden

Schrøders comeback i Hal 2

Tønderhal 2 kogte på mange parametre fredag aften. En velopfyldt hal,...
3 uger siden

TMT møder potientelt tophold

Skive FH har over flere omgange spillet i ligaen og selv...
4 dage siden

Lars K: Vi leder efter forsvarsspillet

Efter kampen mod Skive, var det en fattet og realistisk Lars...
7 timer siden

Sjovt fællesskab fra yngste spiller til eliteholdet

115 spillere fra TM Tønders børne-, ungdoms- og elitehold var samlet...
4 uger siden