Sæsonen genstartes med et brag i hal 2

Sæsonen genstartes med et brag

Så er det på søndag at det absolutte tophold, Grindsted, der kun har tabt en kamp, efter 15 runder i 1.division. Den tabte kamp var noget overraskende ude mod Skovbakken. Overraskende fordi holdet har vundet i Herning, Skive og Maribo, som er tre svære udebaner. To hjemmekampe er endt uafgjort, mod HØJ og HCM, mens de resterende 12 kampe er sluttet med lutter sejre, og ikke bare sejre, men ofte stensikre sejre, som 31-20 sejren mod TMT. De har også været gode til at vinde de tætte kampe, så det er et yderst stærkt Grindsted hold der kommer til Tønder på søndag.

Grindsteds defensiv er vanvittig god. Ingen har lukket færre mål ind end søndagens gæster. De har lukket 51 mål færre ind end TM Tønder, mens vi nogenlunde har scoret samme antal mål. Nicolai Skytte er med 87 mål deres mest scorende spiller, men ellers kendetegnes de ved at de har mange der kan finde målet og så har de i Christian Wetche en stærk og rutineret sidste skanse.

TM Tønder står dermed over for en stor udfordring, søndag eftermiddag. Først og fremmest skal vi ramme vores aller bedste defensive niveau. Kontrafasen skal sidde lige i skabet og så skal vi altså have fundet huller i deres bolværk af et forsvar. Kontrafasen bliver virkelig vigtig, så vi kan få en række nemme mål, og her er forsvaret og keeperne nøglepunktet. Vi skal altså med andre ord, spille en perfekt kamp, for at slå topfavoritterne fra Grinsted. Et lille plaster på såret er statistikken der viser to sejre og et nederlag i tre hjemmekampe mod Grindsted.

Og selv om vi får ny konge på søndag, så må du ikke gå glip af denne kongekamp. Vi giver den fuld gas op til kampen. OK og Kvickly Tønder er kampsponsor og du kan få en gratis ståplads mod fremvisning af din OK app. Har du den ikke, så står OK og Kvickly Tønder klar til at hjælpe, med at få den installeret. Så bare kom ned i Tønderhallerne i god tid, det bliver en stor dag og forhåbentlig kan vi tilføre topholdet deres andet nederlag, truppen vil i hvert fald gøre deres bedste.

Vi ses på søndag. der er kampstart klokken 15.00, men kom i god tid.

OK Støtter sporten.

Sammen er vi stærke.