Schrøder: Svær opgave, men bestemt ikke umuligt
Schrøder: Svær opgave, men bestemt ikke umuligt
Schrøder: Svær opgave, men bestemt ikke umuligt
Schrøder: Svær opgave, men bestemt ikke umuligt

Schrøder: Svær opgave, men bestemt ikke umuligt

Skrevet d. 13. december 2016 af
Flemming Sørensen
Schrøder: Svær opgave, men bestemt ikke umuligt

TM Tønders unge venstre back, Rune Schrøder, har haft en flot debutsæson i 888-ligaen, hvor han i en række kampe har vist prøvelser på hans potentiale. Senest i fredagens opgør mod Skjern, hvor unge Schrøder gik uimponeret til værks, og specielt i 1.halvleg spillede en flot kamp. Rune blev holdets topscorer med 7 mål og havde derudover en række fornemme assist til holdkammeraterne.

I fredagens kamp kom TM Tønder i menneskehænder mod et meget velspillede mandskab fra Skjern, og onsdag venter der endnu en svær opgave, når sidste års sølvvindere fra TTH Holstebro gæster Tønder Sport- og Fritidscenter. Rune Schrøder har dog også respekt for gæsternes mandskab:

”De har et virkelig godt hold. Først og fremmest er målmand Rasmus Lind en af de bedste keepere i ligaen – senest var han på rundens hold. Deres stærke stregspiller, Vignir Svarvarson, er dels målfarlig, men han skaber uro i modstanderens forsvar og er vanskelig at holde nede. Angrebsmæssigt synes jeg, at Jac Karlsson er en dygtig playmaker. Han sætter spillet godt op og der er stor variation i deres spil, så der kommer afslutninger fra alle positioner”.

Hidtil i sæsonen har TTH Holstebro vist godt spil, dog med udfald i kampene mod Ribe/Esbjerg og Sønderjyske. Men med sejre i de seneste fire opgør, så er det et udehold med masser af selvtillid der kommer på besøg. Deres forsvar er blevet stabiliseret og så er de begyndt for alvor at få gang i deres contraløb.

”TTH Holstebro har en meget giftig fløjduo i Kasper Kildelund, som er deres topscorer og Magnus Bramming, der netop er udtaget til landsholdets bruttotrup forud for VM. De kommer for alvor i spil, hvis deres defensiv fungerer. Derfor bliver det rigtig vigtigt, at vi har tålmodighed i vores angreb og formår at holde tryk på især backpositionerne. Vi skal gå 110 % ind i duellerne og ikke lade os kyse af ”nogle af klassens store drenge”. Vi viste i den første kamp – i sær i 2.halvleg – at vi godt kan være med. I den kamp kom vi dårligt fra start og kom bagud, men via en fantastisk fight fik vi kontakt mod kampens slutning, og med lidt mere held og erfaring kunne det have givet point”, siger den unge venstre back, der hidtil har scoret 43 gange i sæsonens 13 kampe.

Og troen på point på onsdag er helt klart til stede hos Schrøder, men det kræver at flere ting går op i en højere enhed.

”Vi er betydelig bedre hjemme end ude og får vi hallen fyldt op og tilskuerne med, så har vi tidligere vist at vi kan skabe flotte præstationer. Dernæst skal vi undgå udfald i kampene, hvor vi taber perioder med 5-6 må. Onsdag rejser vi os efter kampen i Skjern – kom selv og se”, slutter en optimistisk Rune Schrøder.

Og Rune har ret – der skal bakkes op. Kom derfor i Tønder Sport- og Fritidscenter onsdag klokken 19:00 og vær med til at støtte holdet i kampen om point i 888-ligaen. Sammen er vi stærke!

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

Thomas Clausen stopper i TMT

Thomas Clausen stopper i TM Tønder med udgangen af denne sæson....
4 uger siden

Ungdomslandsholdsspiller til TM Tønder.

TM Tønder henter igen til den kommende sæson en U21 landsholdsspiller,...
3 dage siden

Ny stregspiller til TMT

TM Tønder henter ny stregspiller. Phillip Lyngby har underskrevet en 2-årig...
3 uger siden

Ung venstrefløj til TMT

TM Tønder har underskrevet en 2-årig aftale med fløjspilleren Nicolaj Snogdal,...
3 uger siden

TMT henter stregspiller i Skovbakken

TM Tønder har indgået aftale med den 21-årige stregspiller, Carl Søndergaard,...
2 uger siden

Ung bagspiller til TMT

TM Tønder har underskrevet en 2-årig aftale med Malthe Damgaard, der...
2 uger siden

Jesper stopper

Efter 5 seniorsæsoner i TM Tønder Håndbold, stopper venstre fløj Jesper...
9 timer siden

Stor sejr i Århus

TM Tønder spillede en fremragende kamp i Århus, hvor alle bød...
3 uger siden

Pokalkamp i Kibæk

Kibæk Krydsfelt er navnet på det flotte idrætcenter i Kibæk, syd...
4 dage siden

Meyer Ejlersen piller Odder ned

TM Tønder kom godt fra start og bragte sig foran 4-1...
4 uger siden

TMT 2 slår rækkens bedste hjemmehold

Kiggede man på stillingen inden weekendens kamp, så var det nummer...
2 uger siden

Vigtig sejr til U19 drenge

Der var nerve på, til søndagens kamp mellem TM Tønders U19...
5 dage siden

Spændende opgør venter i Århus

Århus HC har 21 point og TM Tønder har 19. Århus...
3 uger siden

Andetholdet taber taktisk slag

TM Tønder 2 har spillet fantastisk på hjemmebane i denne sæson,...
3 uger siden

Stor søndag venter

På søndag kan TM Tønder Håndbold tage endelig afstand til nedrykningsstregen,...
4 uger siden

Snæver sejr på Fyn

Der er mange kampe på fyn, for 3.divisions herrerne og søndag...
4 dage siden

Turen går til Ølstykke

Lørdag går turen til Ølstykkehallen, hvor vi ikke har spillet i...
1 dag siden

Generalforsamling i Støtteforeningen

Til medlemmer af TM Tønders støtteforening I henhold til vedtægternes bestemmelser...
1 uge siden

Elever gik over en million skridt

11 elever fra Tønder Ungdomsskole & STU gik 1.164.695 skridt for...
3 uger siden