Flot kamp af de unge

Vort unge mandskab sikrede sig i går en vigtig sejr og kan stadig kalde sig tophold. En overbevisende sejr på 28-20 blev kørt hjem og vi har nu sikret os et fornuftig spring ned til bunden i rækken.
De første 10 min. var jævnbyrdige med et lille overtage til os (5-4 i vort favør). De næste 10 min afgjorde reelt kampen, for vi gik på +7 og vi kunne cruise halvlegen hjem til en pausestilling på 15-7. I første halvleg lykkedes vi med vores taktik og det var slet ikke ufortjent at vi havde den store pause-føring.
Pausen blev brugt til at snakke om vigtighed af, ikke at tage tingene for givet, der skulle stadig ligges lag på, for der var ikke nogen grund til at IF Stjernen skulle lukkes ind i kampen igen. Men som det ofte går når man er så meget foran, kan koncentration svigte lidt og IF stjernen fik et par nemme mål og kom lidt tættere på. Men så strammede drengene tingene igen og fik vist at høj moral og med 10 min. tilbage var stilling 24-15 i vores favør. Lidt koncentration svigt til sidst i kampen betød at slutresultat blev 28-20.
Det som afgjorde kampen i dag var vores større bredde og evnen til at omsætte det hurtig spil. Normalt vil man sige at der er en stor profil på holdet, men i går var der flere – Casper Madsen styrede angrebsspillet sublimt og gang på gang fik han sat sine med spillere i scene ligesom han krydrede sin indsats med 6 flotte scoringer. Lars Reinholdt og Benjamin Holm var det den helt store fornøjelse i forsvaret, for de lukkede konstant gæsterne skytter ned så de ikke kom til fadet og blev mere og mere frustreret. Dertil skal så ligges en Keeper i form af Henrik Skovgaard Petersen som i alt havde 15 redninger og til tider var et levende bolværk.
Det var fedt at se alle spillere byde ind når de var på banen, og det var ekstra dejligt at se Daniel Jacobsen tilbage i afslutteres rolle med tro på tingene (2 mål) , Kasper Smidemann fik også troen tilbage med en god forsvars indsats og 2 gode scoringer. Jesper Redlefsen (6 mål) nyd godt af Mathias Hejsel (2 mål) fine blik for spillet, ligesom vores 2 stregspillere (Morten Jørgensen, Jonas Nielsen) gang på gang fik sat gode screeninger og begge var en sikker ankermand i det centrale forsvar.
Næste kamp er allerede på torsdag den 9 November hvor der er dømt lokal opgør i 3 division når vi møder Tinglev på udebane i kliplev-hallen.
Jeg vil slutte med at sige tak TM Tønder trofaste publikum til den fede opbakning.
Mvh Træner Brian Smidemann