Sørensen: Odense tror på tingene
Sørensen: Odense tror på tingene
Sørensen: Odense tror på tingene
Sørensen: Odense tror på tingene

Sørensen: Odense tror på tingene

Torben Sørensen har dyb respekt for Odense

Skrevet d. 4. oktober 2019 af
Kim Møller
| Foto:
Flemming Andersen
Sørensen: Odense tror på tingene

TM Tønder får på søndag besøg af et af denne sæsons helt store overraskelser, HC Odense der er et af de fire hold der deler 1.pladsen. HC Odense har virkelig imponeret, og efter at de smed en sikker sejr mod Midtjylland i første runde har de bare tævet modstanderne. Kampene mod HEI, Roskilde, HØJ og FIF er vundet med mellem 5 og 17 mål. Det er også noget TM Tønders cheftræner Torben Sørensen har lagt mærke til:

– Jeg er imponeret over den tro de har fået. De har ikke skiftet meget ud i forhold til sidste år. De har fået en stregspiller ind, men de har fået tingene til at fungere og de tror på tingene. Jeg har dyb respekt for det de laver i Odense.

I forrige sæson havde Odense det virkeligt svært og det var på et hængende hår at de ikke rykkede direkte retur til 2.division. Der manglede point og de havde et svært slutprogram, men med sejre over Fredericia, TM Tønder og Skive klarede de lige netop ærterne:

– Sidste år spillede de også gode kampe men missede så lige til sidst, og det gør de bare ikke nu. Vi skal præstere godt på dagen for at vinde, siger Torben Sørensen, hvis hold skal op mod et Odense hold der er det mest scorende i rækken og samtidig har lukket færre mål ind end alle andre:

Der er ingen tvivl om at Loke Brasen har stået rigtig godt bag et forsvar der dækker godt op. De har fået enheden til at passe sammen, og angrebsmæssigt spiller de også fint.

Kom ned i hallen på søndag klokken 16.00 hvor TM Tønder møder Odense. En fyldt Tønderhal 2 kan måske gøre forskellen, så de to point kan blive i Tønder. Sammen er vi stærke.

Sørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingeneSørensen: Odense tror på tingene

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

TM Tønder kom godt fra start

Det gik egentlig planmæssigt. Inden der var gået et minut blev...
3 uger siden

Så skal der endelig spilles om point

For to år siden spillede vi to drabelige opgør mod ESV,...
3 uger siden

Krarup: Vi halter efter

“Vi fortjener jo ikke at få point i dag” var det...
2 uger siden

Dramatisk pointdeling

Der var fuld tryk på i en velopfyldt og kogende Tønderhal...
2 uger siden

Klart nederlag i Grindsted

TM Tønder var lørdag en tur i Grindsted, hvor rækkens vel...
1 uge siden

TM Tønder på svær opgave

I Pre-sæsonen mødtes Grindsted og TM Tønder i Rødding og efter...
2 uger siden

Ny trup indtager Tønderhal 2

Endelig, ENDELIG, får vi sæson 23/24 truppen at se i Tønderhal...
3 uger siden

TM Tønder har ansat ny direktør

Tønder Kommunes elitehåndboldklub henter direktør fra medie- og kulturverdenen Tønder Kommunes...
4 uger siden

TMT overmatchet

TM Tønder skulle op mod et særdeles stærkt og godt sammenspillet...
1 dag siden

Schrøders comeback i Hal 2

Tønderhal 2 kogte på mange parametre fredag aften. En velopfyldt hal,...
2 uger siden

TMT møder potientelt tophold

Skive FH har over flere omgange spillet i ligaen og selv...
3 dage siden

Sjovt fællesskab fra yngste spiller til eliteholdet

115 spillere fra TM Tønders børne-, ungdoms- og elitehold var samlet...
4 uger siden