TM Tønder tog pointene i Vendsyssel
TM Tønder tog pointene i Vendsyssel
TM Tønder tog pointene i Vendsyssel
TM Tønder tog pointene i Vendsyssel

TM Tønder tog pointene i Vendsyssel

TM Tønder viste at de kunne, da de skulle

Skrevet d. 4. februar 2021 af
Kim Møller
| Foto:
Flemming Andersen
TM Tønder tog pointene i Vendsyssel

Det første kvarter i Hjøring var ren målbytteri, med TMT foran for det meste. ESV førte 4-3 og 5-4, men det var også de to eneste føringer til Nordjyderne i den kamp. Midtvejs var stillingen 7-7, men her fik TMT et lille overtag, og med 4 mål i streg blev det 7-11 til TMT. En udvisning af Anders Sell blev tabt 0-2 og det samme gjorde en periode med 4 mod 6, da både Viktor Vlastos og Kasper Fey var udvist, så undertalsminutterne var dyre og hjemmeholdet fik reduceret til halvlegsresultatet 13-14.

TM Tønder har det med at starte frygteligt efter pausen, men ionsdag aften gik det lige modsat. TM Tønder scorede de første 4 mål og bragte sig i front med 13-18. Midtvejs i 2.halvleg lykkedes det hjemmeholdet at få kontakt ved stillingen 20-21 og det sidste kvarter skulle blive rigtig tæt. TM Tønder holdt afstanden på skiftevis 1-2 mål og med 1.48 minutter tilbage fik ESV reduceret til 26-27. Nichlas Buch var dog for alvor i vindermode og krydrede en flot præstation med en scoring til 26-28, inden Benjamin Holm lukkede og slukkede med målet til 26-29 femten sekunder før tid. Dermed kunne pointene tages med til Tønder.

Efter kampen kunne Michael Wollesen glæde sig over at TM Tønder har fået lagt afstand til de tre bundhold, som vi alle mangler at møde, en gang endnu: – Det blev præcis lige så svært, som vi havde forventet, og man kunne godt se, at der var meget på spil for begge hold. I første halvleg formåede vi at opbygge en føring på 3-4 mål, men bliver så ramt af nogle dumme udvisninger, som gør, at de kommer med igen. I anden halvleg kommer vi godt fra land og opbygger en føring på 4 mål. Kampen ligger her og vipper. Desværre brænder vi en del oplagte chancer, og de kommer med igen. De sidste 10-15 minutter bliver en nervøs affære. Heldigvis hiver Jonas nogle gode redninger frem på vigtige tidspunkter, og vi bliver på intet tidspunkt bange for at vinde. Specielt Niclas gik forrest, da det brændte allermest på, fortalte cheftræneren inden en lang tur til Sønderjylland ventede.

Niclas Christiansen 6, Mikkel Ebeling 5, Benjamin Holm 5, Troels Jørgensen 5, Kasper Lydiksen 4, Lars Kooij 3, Teis Rasmussen 1.

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

TM Tønder kom godt fra start

Det gik egentlig planmæssigt. Inden der var gået et minut blev...
3 uger siden

Så skal der endelig spilles om point

For to år siden spillede vi to drabelige opgør mod ESV,...
3 uger siden

Krarup: Vi halter efter

“Vi fortjener jo ikke at få point i dag” var det...
2 uger siden

Dramatisk pointdeling

Der var fuld tryk på i en velopfyldt og kogende Tønderhal...
2 uger siden

Klart nederlag i Grindsted

TM Tønder var lørdag en tur i Grindsted, hvor rækkens vel...
1 uge siden

TM Tønder på svær opgave

I Pre-sæsonen mødtes Grindsted og TM Tønder i Rødding og efter...
2 uger siden

Ny trup indtager Tønderhal 2

Endelig, ENDELIG, får vi sæson 23/24 truppen at se i Tønderhal...
3 uger siden

TM Tønder har ansat ny direktør

Tønder Kommunes elitehåndboldklub henter direktør fra medie- og kulturverdenen Tønder Kommunes...
4 uger siden

TMT overmatchet

TM Tønder skulle op mod et særdeles stærkt og godt sammenspillet...
1 dag siden

Schrøders comeback i Hal 2

Tønderhal 2 kogte på mange parametre fredag aften. En velopfyldt hal,...
2 uger siden

TMT møder potientelt tophold

Skive FH har over flere omgange spillet i ligaen og selv...
3 dage siden

Sjovt fællesskab fra yngste spiller til eliteholdet

115 spillere fra TM Tønders børne-, ungdoms- og elitehold var samlet...
4 uger siden