Formen pudses af tirsdag aften i Skansen

Siden TM Tønders ligamandskab gik på ferie efter sejren mod Århus Håndbold den 23. december, har der i træningen været stort fokus på det fysiske. I det meste af januar måned er der blevet trænet “tungt”, forud for de sidste 9 kampe i turneringen.
I aften skal den anden træningskamp i 2018 spilles, når holdet klokken 18:00 løber på banen i Skansen, for at møde lokal- og ligarivalerne fra Sønderjyske. I sidste uge leverede TM Tønder en udmærket indsats mod Ribe – Esbjerg HH, og de gode takter fra denne kamp, skal i aftes følges op:
“Det er super fint vi får en træningskamp nu. Vi skal tilbage og have noget tempo og fysisk, ligesom vi igen skal finde hinanden, efter en periode, hvor fokus har været den fysiske træningsdel. Det er en “opstartsfase”, hvor det igen kommer til og handle om at spille en masse håndbold. Vi sluttede rigtig fint i de seneste kampe inden jul, og det niveau skal vi som minimum op på igen, når vi starter 888-ligaen. Der er vi ikke endnu, men jeg forventer, at vi kan matche Sønderjyske på energi og vilje i aftenens kamp, ligesom vi får muligheden for at afprøve forskellige formationer”, siger TM Tønder træner Torben Sørensen.
I den kommende weekend tager ligaholdet på træningslejr i Lalandia, hvor holdet søndag klokken 13:00 møder Århus Håndbold i en træningskamp.