Turen går til Stoholm
Turen går til Stoholm
Turen går til Stoholm
Turen går til Stoholm

Turen går til Stoholm

TM Tønder skal lørdag på udebane møde Stoholm

Skrevet d. 2. november 2018 af
Flemming Sørensen
| Foto:
Flemming Andersen
Turen går til Stoholm

TM Tønder skal igen i kamp efter der i sidste weekend var kamppause på grund af landskampe. Og holdet skal på langfart, når de lørdag eftermiddag løber på banen i Stoholm Fritids- og Kulturcenter, hvor der fløjtes op klokken 17:00. Her skal TM Tønder op mod et hjemmehold fra Stoholm, der sultne efter point – holdet har i sæsonens 7 første kampe endnu ikke fået point på kontoen. Derfor har hjemmeholdet alt at vinde mod TM Tønder, og træner Torben Sørensen forventer også at hans mandskab skal kæmpe hårdt for sejren:
“Godt nok ligger Stoholm pointmæssigt sidst i tabellen, men når det gælder fight, så er de en rigtig vanskelig modstander. De har i de foregående kampe kæmpe forbilledligt, og mod os vil de helt sikkert gå “all in”. De har alt at vinde og kan i princippet jo spille frit. Vi skal derfor vise vores værdier, og det er bestemt ikke en selvfølge at vi vinder kampen, selvom det er top mod bund der mødes. Vi skal vise, at vi har et højt bundniveau og kan fortsætte den stabile udvikling, som har kendetegnet os i de første kampe. Vi skal stadigvæk udvikle os som hold, og det kan nemt gå galt, hvis vi ikke er klar og finder det rigtige spændingsniveau.”

TM Tønder har brugt de seneste 14 dage på at “komme til hægterne” efter et hårdt program, og dette har bl.a. betydet der har været nogle alternative træningsøvelser:
“Vi har bl.a. været ude og lave forskellige teambuildingsopgaver, ligesom det har været vigtigt at få evalueret på sæsonens første 7 kampe. Spillerne har været rigtig gode til at holde fokus på, hvor vi skal optimere og dermed blive endnu bedre. Det har været godt med et “pusterum” inden de næste vigtige kampe. Jeg synes spillerne er gode til hele tiden at holde fast i at den næste kamp er den vigtigste, og dermed fokusere på de opgaver som ligger først for. Vi har resultatmæssigt fået en forrygende start på turneringen, men vi arbejder fortsat med at gøre tingene endnu bedre.”

TM Tønder har nu to udekampe i træk. Lørdag den 3. november i Stoholm, og den efterfølgende lørdag skal holdet igen op i samme område, denne gang for at møde Skive FH. Lørdag den 17. november kommer holdet endelig “hjem” i Tønder Hal 2, hvor der venter et brag af en kamp mod Team Sydhavsøerne.

 

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

Thomas Clausen stopper i TMT

Thomas Clausen stopper i TM Tønder med udgangen af denne sæson....
4 uger siden

Ungdomslandsholdsspiller til TM Tønder.

TM Tønder henter igen til den kommende sæson en U21 landsholdsspiller,...
4 dage siden

Hurtig fløj til TMT

TM Tønder henter fra den kommende sæson den 22 årige venstre...
14 timer siden

Ny stregspiller til TMT

TM Tønder henter ny stregspiller. Phillip Lyngby har underskrevet en 2-årig...
3 uger siden

Ung venstrefløj til TMT

TM Tønder har underskrevet en 2-årig aftale med fløjspilleren Nicolaj Snogdal,...
3 uger siden

Jesper stopper

Efter 5 seniorsæsoner i TM Tønder Håndbold, stopper venstre fløj Jesper...
1 dag siden

TMT henter stregspiller i Skovbakken

TM Tønder har indgået aftale med den 21-årige stregspiller, Carl Søndergaard,...
2 uger siden

Ung bagspiller til TMT

TM Tønder har underskrevet en 2-årig aftale med Malthe Damgaard, der...
2 uger siden

Stor sejr i Århus

TM Tønder spillede en fremragende kamp i Århus, hvor alle bød...
3 uger siden

Pokalkamp i Kibæk

Kibæk Krydsfelt er navnet på det flotte idrætcenter i Kibæk, syd...
5 dage siden

Meyer Ejlersen piller Odder ned

TM Tønder kom godt fra start og bragte sig foran 4-1...
4 uger siden

TMT 2 slår rækkens bedste hjemmehold

Kiggede man på stillingen inden weekendens kamp, så var det nummer...
2 uger siden

Vigtig sejr til U19 drenge

Der var nerve på, til søndagens kamp mellem TM Tønders U19...
6 dage siden

Spændende opgør venter i Århus

Århus HC har 21 point og TM Tønder har 19. Århus...
3 uger siden

Andetholdet taber taktisk slag

TM Tønder 2 har spillet fantastisk på hjemmebane i denne sæson,...
3 uger siden

Stor søndag venter

På søndag kan TM Tønder Håndbold tage endelig afstand til nedrykningsstregen,...
4 uger siden

Snæver sejr på Fyn

Der er mange kampe på fyn, for 3.divisions herrerne og søndag...
5 dage siden

Turen går til Ølstykke

Lørdag går turen til Ølstykkehallen, hvor vi ikke har spillet i...
2 dage siden

Generalforsamling i Støtteforeningen

Til medlemmer af TM Tønders støtteforening I henhold til vedtægternes bestemmelser...
1 uge siden

Elever gik over en million skridt

11 elever fra Tønder Ungdomsskole & STU gik 1.164.695 skridt for...
4 uger siden