Pressemeddelelse: Benjamin Holm stopper
Pressemeddelelse: Benjamin Holm stopper
Pressemeddelelse: Benjamin Holm stopper
Pressemeddelelse: Benjamin Holm stopper

Pressemeddelelse: Benjamin Holm stopper

Benjamin Holm er i gang med sin sidste sæson i TMT

Skrevet d. 11. december 2020 af
Kim Møller
| Foto:
Flemming Andersen
Pressemeddelelse: Benjamin Holm stopper

Pressemeddelelse TM Tønder Håndbold Elite A/S

Benjamin Holm stopper i TM Tønder
Efter fire sæsoner i den røde trøje, stopper den nuværende topscorer og højre back Benjamin Holm i TM Tønder efter denne sæson, da Benjamin skal flytte til Aarhus sammen med kæresten.

Direktør i TM Tønder, Kim Wittenkamp, roser den udvikling som Benjamin har gennemgået i de seneste fire sæsoner:

”Benjamin kom til klubben fra Ribe/Esbjerg. Han har gennemgået en flot udvikling i klubben, både på og uden for banen. Trods modgang med skader, så har Benjamin kæmpet og i denne sæson fået sit gennembrud på 1.holdet, hvor han i øjeblikket er topscorer. Benjamin er en rigtig god fyr, som vi ønsker alt muligt held og lykke fremadrettet.”

I denne sæson har den 24-årige højre back spillet 10 kampe og scoret 49 gange. Det gør ham til klubbens mest scorende, og han roser klubben for at tro på ham. Det har helt klart ikke været en nem beslutning for den unge spiller:

”Det har været en svær beslutning at skulle stoppe i TM Tønder. Jeg har gjort mig mange overvejelser, for jeg har haft fire fantastiske sæsoner i klubben, hvor der har været en masse både op- og nedture. Jeg er klubben taknemmelig, da jeg føler de har givet mig en masse tillid. De hjalp mig bl.a. gennem en skulderoperation, og lod mig komme tilbage og udvikle mig i mit tempo. Det har specielt båret frugt i denne sæson. Men det hele skal hænge sammen, og i forhold til mit privatliv, så giver det mening for mig at søge nye muligheder. TM Tønder er en fantastisk klub, hvor der er så mange der brænder for håndbolden, lige fra ungdom til fans og frivillige. Jeg er meget taknemmelig for den støtte alle giver og bidrager med. Der skal også lyde en kæmpe tak til de holdkammerater der har været i min tid. Tak til fans, frivillige og sponsorer. Der har været en kæmpe opbakning fra dem. Og uden dem, så havde TM Tønder ikke været den fantastiske klub”.

1.division spiller næste hjemmekamp, tirsdag den 22. december, hvor topholdet fra Nordsjælland Håndbold kommer på besøg i Tønder Hal 2.

For yderligere information kontakt TM Tønders direktør Kim Wittenkamp på 42156996.

Se flere populære nyheder fra TMTH.dk

TM Tønder kom godt fra start

Det gik egentlig planmæssigt. Inden der var gået et minut blev...
3 uger siden

Så skal der endelig spilles om point

For to år siden spillede vi to drabelige opgør mod ESV,...
4 uger siden

Krarup: Vi halter efter

“Vi fortjener jo ikke at få point i dag” var det...
2 uger siden

Dramatisk pointdeling

Der var fuld tryk på i en velopfyldt og kogende Tønderhal...
3 uger siden

Klart nederlag i Grindsted

TM Tønder var lørdag en tur i Grindsted, hvor rækkens vel...
1 uge siden

TM Tønder på svær opgave

I Pre-sæsonen mødtes Grindsted og TM Tønder i Rødding og efter...
2 uger siden

Ny trup indtager Tønderhal 2

Endelig, ENDELIG, får vi sæson 23/24 truppen at se i Tønderhal...
3 uger siden

TM Tønder har ansat ny direktør

Tønder Kommunes elitehåndboldklub henter direktør fra medie- og kulturverdenen Tønder Kommunes...
4 uger siden

TMT overmatchet

TM Tønder skulle op mod et særdeles stærkt og godt sammenspillet...
2 dage siden

Schrøders comeback i Hal 2

Tønderhal 2 kogte på mange parametre fredag aften. En velopfyldt hal,...
3 uger siden

TMT møder potientelt tophold

Skive FH har over flere omgange spillet i ligaen og selv...
4 dage siden

Lars K: Vi leder efter forsvarsspillet

Efter kampen mod Skive, var det en fattet og realistisk Lars...
17 timer siden

Sjovt fællesskab fra yngste spiller til eliteholdet

115 spillere fra TM Tønders børne-, ungdoms- og elitehold var samlet...
4 uger siden