Stærk præstation i Skæring

Det var to meget stærke forsvar, der stod over for hinanden i Århus. TM Tønder spillede angebsspil med tålmodighed, indtil der opstod huller i forsvaret, og slog så til. 3-3 og så tog Axel Larsen over med tre mål i streg, det ene en fræk skruebold og TMT kunne bringe sig foran 6-4. Århus tog timeout og skiftede ved den lejlighed keeper. Det hjalp i første omgang ikke det store, TM Tønder scorede mål fra alle positioner og det havde hjemmeholdet svært ved at dæmme op for. 10-5 føring efter et kvarter vidnede om flot forsvarsspil, men også om et stærkt angrebsspil. Der blev skiftet godt ud i TM Tønders bagkæde og føringen holdt. Simon Humlegaard gjorde det til 15-10 med mindre end fem minutter til pausen. Århus fik momentum til sidst og kunne reducere til pausestillingen 14-16.
Efter pausen var det lidt mere tæt. TM Tønder førte med 2-3 mål og var egentlig i nogenlunde kontrol. Halvvejs i 2.halvleg kom Århus på 24-25 og TMT tog timeout. Hurtigt fik drengene øget afstanden til tre mål igen. Det sidste kvarter tog Simon Humlegaard for alvor teten. Vandt kampene mod store stærke Ørsted og scorede flotte mål. Villads Gram nød også minutterne på sin gamle hjemmebane og var stærk fra fløjen. Med fem minutter tilbage af kampen, og stillingen 28-32 blev han skudt i fødderne og fik to minutter, han brokkede sig over kendelsen og det endte i en dobbeltudvisning.
Disse fire minutter blev blot tabt med 3-2, takket være anfører Rune Schrøder der virkelig var dygtig til at tage farten ud af kampen, og lade minutterne løbe. århus gik i helbanepres, men Rasmus Thiemer og Kenneth Bach Hansen, der havde set at TMT havde spillet et stærkt syv mod seks i 2.halvleg, svarede igen med, netop at spille det spil i Århus’ helbanepres. Kampen endte 32-34 efter en flot præstation, taktisk af trænerne, der faldt løsninger på alt, fik skiftet keeper på rette tidspunkt, ja bare gjorde det rigtige, hele tiden. Men også stor ros til alle spillerne, der virkelig udfører de aftalte ting.
En af kampens store profiler var Oliver Eggert, der igen er ved at få sit angebsspil op i gear. Efter kampen var det da også en tilfreds Eggert der sagde: “Jeg synes egentligt at vi starter kampen ret godt, men begynder så at brænde lidt, og vi skiftes lidt til at have gode perioder. I 2.halvleg begynder de at spille mere syv mod seks, men jeg synes også at de begynder at blive trætte, og det bliver så vores fordel. Og derfor får vi lagt et fint forspring, så vi til sidst kan vinde kampen. Og så synes jeg egentligt at det har været rigtig nemt at falde til i TMT igen. Jeg skulle lige steppe mit angrebsspil op igen, det spillede jeg ikke så meget i Schweiz, men det kommer stille og roligt, synes jeg. Det er dejligt at være i Danmark igen, det er dejligt at være i Tønder”.



